Sosyal Medya Hesaplarımız

Sürüş Eldiveni

Sürüş eldivenlerinin geçmişi neredeyse ilk otomobile kadar dayanıyor. Zira 1890 yıllarında kullanılmaya başlayan eldivenlerin ilk çıkış noktası o yıllarda üretilen otomobillerin direksiyonunun metal ya da ahşap olmasıydı.

Tahmin edebileceğiniz gibi metal direksiyon yazın aşırı sıcak kışın da aşırı soğuk olduğundan kullanımı imkansız hale getiriyor, ahşap direksiyonlarda ise çapaklar sebebiyle yaralanmalara sebebiyet verebiliyordu.

Klasik otomobiller ve direksiyonları

O yıllarda araçların üzeri açık üretilmesi ve ısıtma sisteminin olmayışı da ısınma yönünden sürüş eldiveni kullanımını cazip hale getirdi. 

Bir dönem kullanımı o kadar yaygındı ki günümüzde Türkçe’de torpido gözü olarak adlandırdığımız kısma İngilizce olarak ismini bile verdi. (glove compartment, glove box  yani eldiven kutusu ya da bölmesi)

Güncel otomobillerde sürüş eldiveni kullanımı

Sürüş eldivenleri metal direksiyonlar kaplandıkça ve araçlarda ısıtma sistemleri geliştirildikçe gündelik hayatta önemini oldukça yitirdi, günümüzde bir moda ya da keyif amaçlı kullanılıyor. 

Fakat özellikle klasik otomobil kullanıcıysanız ve aracınızda sedefli ya da ahşap direksiyon varsa kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü terleme, parfum, kolonya vb. aşındırıcı maddeler kullanımı direksiyona zarar verebilir.