Sosyal Medya Hesaplarımız

Treyler ve Kamyonlar için Yan ve Arka Koruma Donanımları – ECE R58 Tip Onayı

En çok gerçekleşen kaza türlerinden olan arkadan çarpmalar taraflardan biri ağır vasıtaysa daha büyük önem taşıyor. Özellikle kamyon ve tır olarak tabir ettiğimiz arkasında treyler bulunan çekiciler bu konuda otomobiller için oldukça tehlikeli bir durum teşkil ediyor.

Zira önde seyir eden ya da duran bir kamyona arkadan çarptığımızda otomobilimizin kaputu direkt olarak arka kasa ya da dorse dediğimiz treyler’in altına girecek ve araç içerisinde normalden çok daha fazla zarar görecek, aracın kaportası bu darbeyi emecek durumda olmayacaktır.

İşte bu sebeple ki 17 Ocak 2008 Perşembe tarihli Resmi Gazete‘de “Motorlu Araçlar ve Römorklarının Yakıt Depoları ve Arka Koruma Donanımlarına Dair Tip Onayı Yönetmeliği (70/221/AT) yayınlandı.

Buna göre taşıtların arkasına ECE R 58 tip onayına göre 10 tona kadar dayanıklı koruma düzeneği bulunması gerekir. 10 ton yaklaşık 55-60 km hızlara kadar koruma sağlamakla birlikte, Eylük 2019 tarihinden sonra mukavemet sınırı 18 ton olacaktır.

Koruma çerçeveleri nasıl test ediliyor?

Arkadan ve yandan çarpmalarda otomobil ve diğer küçük araçların treylerin altına girmesinin önlenmesi maksadıyla kullanılan koruma çerçevelerinin ne kadar fayda sağladığı yıllardır konuşula dursun ABD’de IIHS isimli kuruluş konuyla ilgili çarpışma testleri gerçekleştiriyor ve 56 km/saat hızlarda gerçekleştirilen testlerde Full Width, yani aracın ön kısmını tamamen kapsayacak şekilde, %50 Small Overlap yani aracın %50 kısmını kapsayacak şekilde ve %30 Small Overlap yani aracın önünün %30’unu kapsayacak şekilde kamyonun arkasından darbe aldırıyor.

Gerçekleştirilen bu 3 farklı test ile bu uygulamanın ne kadar faydalı olduğu gözler önüne serilmiş oluyor. Bazı marka ürünleri bu testlerden sınıfta kalırken kimi markalar başarılı olarak geçiyor ve onay belgelerini de alabiliyorlar.

Ağır araç ve treyler muayenelerinde TÜV muayene istasyonları ülkemizde bu koruma donanımlarının kontrolünü gerçekleştiriyor ve TİP onayı olmayan koruma ekipmanlarının kullanılmaması gerekiyor.

ECE R58 Regülasyonu kapsamı;

BÖLÜM I: M, N ve O1 kategorilerindeki araçlara takılması amaçlanan RUPD’ler;
KISIM II: Bu regülasyonun 1. Kısmına göre tip onaylı RUPD’lerin M, N ve O1 kategorilerindeki araçlara montajı;
KISIM III: Bu regülasyonun I. Kısmına göre ayrı olarak onaylanmamış veya bileşen parçalarının tamamen veya kısmen işlevini yerine getirdiği kabul edilebilecek şekilde tasarlanmış ve / veya teçhiz edilmiş bir RUPD ile donatılmış M, N ve O1 kategorilerindeki araçlar: RUPD;
Arka alt koruma gerekçesiyle M1, M2, M3, N1, O1 ve O2 kategorilerindeki araçlar.

Bu Yönetmelik aşağıdakiler için geçerli değildir;

  • Mafsallı araçlar için çekici üniteler;
  • Kereste, çelik çubuklar vb. Gibi bölünmez uzunluktaki çok uzun yüklerin taşınması için özel olarak tasarlanmış ve imal edilmiş römorklar;
  • Herhangi bir RUPD’nin (örn. Sabit, çıkarılabilir, katlanabilir, ayarlanabilir vb.)
  • Trafik yollarında kullanımıyla uyumsuz olduğu araçlar, Tip Onay Otoritesinin kararına bağlı olarak bu Yönetmelikten kısmen veya tamamen muaf tutulabilir.