Sosyal Medya Hesaplarımız

Yiğit DEDEOĞLU kimdir?

Anasayfa » Yiğit DEDEOĞLU kimdir?

İstanbul’da doğan Yiğit Dedeoğlu, Lisans öğrenimini Anadolu Üniversitesi, Uluslarası İlişkiler, ardından Atatürk Üniversitesi, İş Sağlığı ve Güvenliği programından mezun olarak tamamlamıştır. Yüksek Lisans eğitimi için İstanbul Üniversitesi, Ekonomi ve Yönetim programına devam etmiştir.

2006 yılında otomobil sporlarına olan ilgisi ve camiada yer alan aile dostlarınında etkisiyle otomobil ve karting yarışlarına ilgi duymuş ve çeşitli organizasyonlara katılmıştır.

2007 yılında organizasyonlara katılmak ve yarışmanın yetersiz geldiğini hissetmiş ve bu alanda ilerlemek üzere yola koyularak sportif eğitimler veren bir kurumda staj yaparak hobisini işe dönüştürmenin ilk adımını atmıştır.

2008 yılında Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektöründe yer alan şirketini devretmiş ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED), Milli Eğitim Bakanlığı  ve çeşitli yabancı kuruluşlardan (NSC vb.) lisans alarak kendini geliştirmiş ve bir sürücü akademisinde kurucu ortak olup aktif bir şekilde eğitim alanında çalışmaya başlamıştır. Bu akademi bünyesinde kamu ve özel sektörde çalışan 50.000’den fazla sürücüye ekibiyle birlikte eğitimler vermiş, (Emniyet Müdürlüğü, bakanlıklar, sağlık bakanlığı, kamu bankaları, özel firmalar) bir çok güvenli sürüş ve ileri sürüş teknikleri uzmanı ve eğitmeni yetiştirerek sektöre katkı sağlamıştır.

Sürücü Akademisi ile birlikte özel sektörde yer alan Lojistik, GSM Operatörü gibi sektörlerde eğitmenler yetiştirmiş, İzmir Gaziemir Hava Ulaştırma Komutanlığı, ESHOT gibi kurumlara da eğitmenlerle birlikte eğitim tesisleri inşasında rol oynamıştır.

Bu süre içerisinde bir çok TV reklamı, film ve sinema filmlerinde tehlikeli otomobil sahnelerine eğitmen kadrosuyla birlikte pilotluk desteği vermiştir.

2011 yılında Karayolu ve Trafik Güvenliği Derneği İstanbul Temsilcisi olarak, sosyal sorumluluk kapsamında ilköğretim, lise ve üniversitelerde Trafik ve Yol Güvenliği eğitimleri vermiş, çeşitli TV kanallarında konuşmacı olarak yer almış ve röportajlar vermiş, vermeye devam etmektedir.

2013 yılında Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı’n da Trafik Bilirkişisi olmaya hak kazanmıştır.

2017 yılında Türkiye’nin önde gelen bir lojistik firmasında yönetici olarak kara taşımacılığı ve yol güvenliği faaliyetlerine devam etmiştir. Ülkemizde ilk ve tek olarak bir lojistik firmasında Sürücü Akademisi yetkisi almış ve sürücüleri sertifikalandırmak üzere akredite edilmesini sağlamıştır.

Dedeoğlu hala ayrıca Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği adına, ATV-A Haber, NTV, Beyaz TV, CNN, Ülke TV, Kanal B, TRT, TRT-Radyo, Cine5, Çağın Polisi dergisi başta olmak üzere bir çok Dergi, TV ve Radyo kanallarında alanında uzman görüşü vermekte olup İleri Sürüş Akademisi, Haber Trafik ve Araba Video markalarının sahibidir.

Sahip olduğu bazı sertifika ve lisanslar;

– Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) İleri ve Defansif Sürüş Teknikleri A Lisansı

– A1, A2, B, C, D, E, F, G sınıfı (otomobil, otobüs, kamyon, tır, motosiklet, iş makinası gibi tüm araçlar) ehliyet sertifikaları

– TOSFED Gözetmen Lisansı

– M.E.B Direksiyon Usta Öğretici Sertifikası

– Güvenli ve Defansif Sürüş Teknikleri

– İleri sürüş teknikleri

– SkidVan Toplu Taşıma Araçları Güvenli Sürüş Teknikleri

– SkidTruck Ağır Vasıta Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitimi

– Türk Kızılayı İlk Yardımcı Sertifikası

– Mat Eğitim İlk Yardımcı Sertifikası

– Profesyonel Sürüş Teknikleri

– Anti-Terör Sürüş Teknikleri

– VIP Sürüş Teknikleri

– M.E.B Forklift Operatörlüğü Sertifikası

– Ralli Teknikleri ve diğerleri…

Hobileri

Otomobil sporları, seyahat, fotoğraf, tenis, snowboard, wakeboard, hayvanlar 🙂