Sosyal Medya Hesaplarımız

Lastik ömrü ne kadar?

Yiğit bey merhaba, ikinci el aldığım arabamın üzerinde diş derinliği gözle kontrol ettiğimde gayet iyi duran lastikler var ama eski sahibi bu lastiklerin üzerinde yaklaşık elli bin kilometre yol yaptığını söyledi. Lastiğin ömrü ne kadardır sizce değiştirmeli miyim? teşekkürler.

Ali F.

Merhaba, öncelikle lastik diş derinliklerini gözle kontrol edemezsiniz. Kontrol için lastik diş derinliği kontrol cihazına ihtiyacınız var, herhangi bir lastikçide de ölçtürebilirsiniz. Bu ölçü yaz lastikleri için minimum 3 mm olmalıdır, eğer kış ise 4 mm.

Tabi ki tek ölçü lastiğin diş derinliği olmadığı gibi yaptığı kilometre de olamaz. Aracın kullanım şekli, kullanıldığı güzergahlar ve bulunduğu yerdeki hava koşulları dahi lastiğin ömrünü etkiler.

Lastiğin diş derinliği sıfır bir lastik ile aynı bile olsa, eğer yapısı bozuldu ve sertleştiyse yol tutuşu oldukça düşer ve tehlikeli durumlara mahal verir. Bir lastiğin hamurunun sertleşip sertleşmediğini lastiklerin üzerini kontrol ederek teyit edebilirsiniz, eğer lastiklerinizin üzerinde kılcal çatlaklar oluşmaya başladıysa artık bu lastik esnekliğini kaybetmiş ve yol tutuşu zayıflamış demektir.

Genellikle üretim tarihi 4-5 yılı geçen lastiklerde bu bozulmalar oldukça fazla görünür. Eğer lastiğinizin üretim tarihi 5 yıldan azsa bile bu kontrol önemlidir.