Sosyal Medya Hesaplarımız

Hız limitleri artırılmalı mı?

Otoyollarda hız limitleri artırma konusu geçtiğimiz yıllarda da konuşulmuştu. İçişleri bakanımız bununla ilgili tekrar bir açıklama yaptı ve konu tekrar gündeme geldi.

Ancak bu kararı alırken ülkemizin trafik dinamiği, sürücü profilleri gözden geçirilmeli. Her ne kadar çeşitli Avrupa ülkelerini örnek göstersekte onları referans almak çok da doğru değil,.

Zira ülkemizde meydana gelen trafik kazalarında sürücü kusurlarına baktığımızda, sürücülerimizde şerit disiplini anlayışı, yanlış şerit kullanımı (sol ve orta şerit) ve trafikte en temel iletişim aracı olan sinyal kullanma alışkanlığının dahi bir çok sürücümüzde eksik olduğunu görüyoruz.

Önce bunların giderilmesi, sürücülerin doğru bilgilendirilmesi ve eds sistemleriyle bu ihlallerin etkili bir şekilde takip edilerek doğru kültürün oturması gerekiyor.

Hız limitinin otoyollarda 120’den 130’a çıkarılması demek, sürücülerin 150 km ve üzeri süratleri normalleştirmesi anlamını taşıyor aslında birazda.

Böyle bir düzenleme Yeni açılan ve sakin olarak nitelendirebileceğimiz kuzey marmara otoyolu gibi yollarda şuan için çok büyük problem teşkil etmese de bu otoyolda araç hacminin arttığını ve daha yoğun otoyollarda uygulandığını düşündüğümüzde çok büyük risk taşır.

Durma mesafesi, fren mesafesi, hız körlüğü ve sürücü kusurlarını düşündüğümüzde risk taşıyan bir durum söz konusu.

Örneğin durma mesafesinin 100 km üzeri süratlerde katlanarak arttığını ve 10 km lik bir artışla bile minimum 20-30 metre daha arttığını unutmamak gerekir.

Özetle doğru bir trafik kültürümüz oluşmadan hız limitlerini artırmak yerine kamu spotlarıyla, sürekli etkin denetimle ve eğitimlerle sürücüleri bilgilendirmeli, Avrupa otoyollarıyla kendi otoyol hızlarımızı karşılaştırmak yerine sürücülerimizi eşit konuma getirmeye çalışmalıyız…

Bakalım önümüzdeki günlerde umarım otoyollarda hız limitleri yükseldi haberleri görmeyiz…

Konuyla ilgili TGRT Haber’e verdiğim görüş canlı yayın kaydını aşağıdan izleyebilirsiniz.