Sosyal Medya Hesaplarımız

Yola köpek çıkması ve kaza

Merhaba Yigit bey,
Ismim Şenol Ç., 2 kere tali yolda kopeğe çarpmis biri olarak merak ettigim bi soru var. Cevaplarsanız cok mutlu olurum.

Ani bir şekilde araç önüne birden çıkan bir nesne ile karşilastığımızda (çocuk, hayvan) Yapmamız gereken maksimum fren ile çarpma etkisini düşürmek mi? ya da direksiyon manevrası ile kaçabiliyorsak kaçmak mı?

Benim başıma gelen 2 köpek çarpması olayında da maksimum frenle, küçük tampon hasarıyla kazaları atlattım. Sizin konuyla ilgili değerli yorumlarınızı merak ediyorum.

Saygılarımla
Şenol Ç.

Yol Güvenliği ve Sürüş Teknikleri Uzmanı Yiğit DEDEOĞLU cevaplıyor;

Merhaba Şenol bey,
Geçmiş olsun. Her şeyden önce önünüze çıkabilecek nesneleri önceden fark edebilmek, çıkması muhtemel yaşanması muhtemel riskleri önceden sezebilmek önemlidir. Örneğin yol kenarında kaldırımda koşan bir çocuk, bir köpek her zaman yola çıkabilir potansiyeldir ve sizin önünüze atlamadan önce hızınızı düşürmeniz gerekir. Bu anlamda defansif sürüş eğitimine katılmanızı öneririm.

Bu gibi durumlarda önce fren, sonra etkili bir manevra yapmak gerek. Doğru ve risksiz bir manevra için iki elinizin direksiyonda olması ve 9:15 pozisyonu önemlidir. Bu pozisyonda yapacağınız manevralarda zemine bağlı olarak güvenle önünüze çıkan engelden kaçabilirsiniz.

Tampon hasarınızın ufak olmasına sevindim, umarım köpeklerde de bir hasar oluşmamıştır ve umarım veterinere götürmüşsünüzdür.


Güvenli sürüşler dilerim..