Sosyal Medya Hesaplarımız

Araçların yakıt deposu ne taraftadır?

Eğer birden fazla araca sahip olduysanız, iş gereği farklı marka araçlara biniyorsanız ya da farklı markalarda araç kiraladıysanız fark etmişsinizdir, tüm araçların yakıt depo kapakları aynı tarafta değildir.

Her ne kadar markadan markaya farklılıklar gösterse de bir genelleme yapacak olursak özellikle Amerikan araçlarda solda görebileceğimiz yakıt depo kapağı Avrupa araçlarda sağ tarafta yer alır.

Eğer siz de benim gibi çok farklı otomobillere biniyor ve pompaya yanaştığınızda deponuzun ne tarafta olduğu konusunda kafanız karışıyorsa size bir tüyo vermek istiyorum;

Yakıt göstergenize baktığınızda sola ya da sağa doğru bir ok görürsünüz işte bu ok sizin depo kapağınızın bulunduğu tarafı gösterir ve pompaya yanaşırken buna göre yanaşabilirsiniz. Bazı araçlarda bu ok işareti de olmayabilir, bu gibi durumlarda ise pompa tabancası ne taraftaysa depo kapağının orada olduğu anlamına gelir.

Ben kesinlikle depo kapağının sürücü tarafında olması taraftarıyım, bu sayede görevli olan istasyonlarda iletişimi daha rahat yapabiliyorken diğer bir çok ülkede olduğu gibi self servis istasyonlarda işlem yapmak da bir o kadar kolay oluyor.

Bu videoyu izledikten sonra aracınızın bagaj kapağında çizik var mı diye kontrol edin, zira anlamsız çizikler görüyorsanız bu genellikle pompaya yanlış yanaştığınızın göstergesidir, çünkü görevliler pompayı aracınızın diğer tarafına doğru çektiğinden yakıt pompasının hortumu araçta ciddi çizikler meydana getirebiliyor.

Neyseki her aracın deposu aynı tarafta değil, aksi halde aynı pompada uzun kuyruklar oluşabilirdi 🙂