Sosyal Medya Hesaplarımız

TRT Radyo’da Soruları Cevaplıyorum

1. Trafik kazalarındaki en önemli etken nedir?

Türkiye İstatistik Kurumu geçtiğimiz ay 2020 yılı Trafik Kaza İstatistikleri‘ni yayınladı. Buna göre kazaya neden olan kusurlara baktığımızda sürücü kusurları % 88.3 ile ilk sırada. Daha sonra % 7 ile yaya, % 2.7 taşıt, % 1.4 yolcu ve % 0.5’inin de yol kaynaklı olduğu sonucu ortaya çıktı.

Zaten bu oranlar hemen hemen her yıl karşımıza çıkan oranlarla aynı. Yani her zaman ilk sırada ve büyük bir oranda sürücü kusurları yer alıyor.

Kazaya sebebiyet veren sürücü kusurlarına baktığımızda;

1. Araç hızını yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak
2. Kavşak, geçit ve kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak
3. Arkadan çarpma
4. Manevraları düzenleyen genel şartlara uymamak
5. Doğrultu değiştirme ( dönüş ) kurallarına uymamak

2. Günümüz araçlarındaki teknoloji kullanımı trafik ve seyir güvenliğine ne yönde etki ediyor?

Teknoloji geliştikçe sürüş sırasında “dikkat dağıtıcı unsurlar” olarak isimlendirebileceğimiz donanımlar giderek artıyor. Öncelikle sürüş sırasında en büyük dikkat dağıtıcı radyo ve teyp iken günümüzde cep telefonu ile konuşma, hatta mesajlaşma, navigasyon dediğimiz yol bulucu cihaz ve uygulamalar en çok kullanılan dikkat dağıtıcılardan.

Sürücülerin sürüş sırasında cep telefonu ve navigasyon cihazlarıyla ilgilenmemesi gerekiyor. Ayrıca kulaklık ya da hoparlör ile telefonla konuşmakta riski sıfıra indirmiyor, sürüş sırasında zihnimizin meşgul olması yola odaklanmamıza engel olarak kazalara sebep oluyor.

3. Şoför koltuğuna oturduğumuzda altın kurallar neler olmalı? Yolcular için de geçerli güvenlik tedbirlerinden bahseder misiniz?

Sürücüler öncelikle uykusunu almış ve tam konsantre olacak şekilde direksiyona geçmeli, gündelik sorunlarımızı, iş veya ailevi problemleri bir kenara bırakarak sürüşe başlamalıyız.

Trafikte her an, her türlü risk yaşanabilir, bu riskler meydana geldiğinde hayat kurtaran bir hamle yapmak istiyorsak temelde atladığımız doğru oturuş pozisyonu, doğru koltuk ayarı, doğru ayna ayarı olmazsa olmazdır. Araca her bindiğimizde bu ayarları gözden geçirmeliyiz.

Tabi bunlara ek olarak sürücüler gidecekleri mesafe kısa da olsa sürüşünü planlayarak trafiğe çıkmalı, trafikte zaman kaygısı olmadan, hıza gerek duymadan sakin, huzurlu ve güvenli bir şekilde hareket edebilmeli.

Sürüş sırasında trafiğe tam konsantre olarak meydana gelebilecek riskleri önceden fark edebilmeli, hız kurallarına uymalı ve diğer sürücülerden gelebilecek tehditlere karşı daima hazırlıklı olmalıdır.

Ayrıca sürücülerin hızlarını yol ve hava koşullarına uygun olacak şekilde ayarlamaları ve bu şekilde sürüş gerçekleştirmeleri önemli.

Yolcular araç içerisinde olması gereken yerde oturmalı, arka koltukta da emniyet kemeri kesinlikle takılmalı ve sürücünün konsantrasyonunu bozacak davranışlardan kaçınmalılar.

4. Kazalarda insan unsurundan bahsettik ama kullandığımız araçlarda birer makine ve bu araçların bakımı da yine sürücülere düşüyor. Olmazsa olmaz diyebileceğimiz araç bakımlarından bahseder misiniz?

Güvenli ve sorunsuz bir sürüş için araçlarımızın bakımları olmazsa olmazdır. Bunun için her türlü bakımdan söz edebiliriz, aracımızın zamansız arızalanması tatsız durumların yaşanmasına sebep olacağı gibi kazalara da sebep olabilir. Periyodik bakımlarının zamanında yapılmasının haricinde yürür aksamından gelebilecek seslere karşı duyarlı olmalıyız, bunlar ciddi arızaların belirtisi olabilir.

Ancak uzun yola gitmeden hemen önce yapılacak bakımlar sorun yaratabilir, yanlış müdahale olması durumunda sürprizler yaşatabilir. Uzun yola çıkacak sürücülerin bir hafta önceden bakımlarını yapmasını tavsiye ederim.

Bakımlardan bahsederken araçların yol ile temasını sağlayan tek donanım olan lastiklerin kontrolü de çok önemli. Sürücüler lastiklerin hava basıncını ve durumunu düzenli kontrol etmeli, diş derinlikleri minimum 3 mm olduğundan, kullanım ömrünün tamamlanmadığı ve üzerinde yapısının bozulmasına bağlı çatlamalar ya da herhangi bir kusur olmadığından emin olmalıdır.

5. Yaz dönemindeyiz, sürücülere uzun yola çıkmadan ve seyir esnasında neler yapması gerektiğinden bahseder misiniz? Ne gibi tedbirler alınmalı?

Öncelikle araç hazırlığından bahsedecek olursak;

Her zaman dediğimiz gibi araçlarımızın bakımlarının düzenli yapılması, sileceklerin, silecek suyunun ve tüm elektrik aksamının ayrıca kontrol edilmesi, lastikler ve havalarının lastik soğukken kontrol edilmesi, aracın tüm cam ve aynalarının temiz olması yola çıkmadan önce alınacak tedbirlerden bir kaçı olarak sıralanabilir.

Bunun yanı sıra aracımıza yükleyeceğimiz yüklerin düzenli olması, yolcu ve sürüş mahalinde yer almaması ve tüm cisimlerin sabitlenmiş olması büyük önem arz ediyor. Örneğin araç içerisinde sabitlenmemiş bir pet su şişesinin bile fren pedalının altına girerek kazalara sebebiyet verdiği defalarca görüldü.

Sürücülerin;

Seyahatten önce minimum 8 saatlik bir uyku uyuması, seyahat esnasında ve öncesinde hayvansal gıdalar ile ağır yiyecekler tüketmemesi önem arz etmekle birlikte, yola gece saatlerde çıkılmaması, sabah erken saatlerin tercih edilmesi gerekir.

Sürüş sırasında;

Yaz aylarında hava sıcaklıklarının artması da sürücüler için risk oluşturur. Bunun için araç kabinin ne çok sıcak, ne de çok soğuk olmaması, 23 derecelik bir ortam sıcaklığına sahip olması gerekir.

İki saatte bir en az 15 dakika mola verilmesi, sürücünün konsantrasyonunu yüksek tutacak ve güvenli sürüş melekelerini yitirmesini büyük ölçüde önleyecektir.

Hız kurallarına, 2 saniyelik takip mesafesine uymak ve hıza uygun şeritte seyir etmek, şerit değiştirirken sinyal vermek suretiyle diğer sürücülerle iletişimde olmak, takip mesafesini korumak olmazsa olmazdır.

Ayrıca trafikte görmek ne kadar önemliyse görünür olmak da çok önemlidir, bu sebeple ağır vasıtaların kör noktalarında kalmadığımızdan ve gündüzde olsa farlarımız açık hareket etmemiz önem kazanır ve istatistikler aydınlık havalarda far kullanmanın kazaları % 20 oranında azalttığını gösterir.

6. Sigara kullanımı başlı başına bir zarar. Fakat bazen öyle durumlarla karşılaşıyoruz ki; hızla giden bir araçta kanunlarımızda cezası olsa dahi sürücüler sigara kullanıyor. Bu durumun kazalara etkisi nedir?

2019 yılında direksiyon başında sigara içen sürücülere cezai yaptırım uygulanmaya başlandı ancak bu ceza Trafik Kanunu değil Kabahatler Kanunu referans alınarak kesiliyor.

Tabi ki direksiyon başında sigara içmek oldukça tehlikeli, sigara külünün ya da sigaranın sürücünün üzerine düşmesi, ani gelişecek durumlarda manevra kabiliyetimizi etkilemesi trafik güvenliğini ciddi derecede tehlikeye sokan bir durum.

Özellikle şehirlerarası ve hız limitinin yüksek olduğu yollarda çok ciddi ölüm ve yaralanmalı kazalara sebebiyet verdiğini görüyoruz.