Sosyal Medya Hesaplarımız

İleri sürüş teknikleri sertifikası nasıl alınır?

İleri Sürüş Teknikleri nedir?

İleri sürüş teknikleri halk arasında tüm sürüş teknikleri eğitimlerinin genel adı olarak kullanılsa da genel olarak Ambulans, İtfaiye gibi ilkyardım araçları kullanacak sürücülerin alması gereken sportif ve ileri seviye bir eğitimdir.

Yalnızca Ambulans gibi mesleki olarak değil ferdi olarak da katılımda sağlanabilir.

 

İleri Sürüş Teknikleri Sertifikasını kimler alabilir?

İleri sürüş teknikleri sertifikası almak için herhangi bir yaş şartı aranmaz. Fakat bu eğitim bir geliştirme eğitimidir ve bu belgeye sahip olmak için ileri sürüş eğitimine katılım sağlanması gerekiyor.

Bu sebeple eğitime katılmanız için temel seviyede araç kullanım becerinizin olması gerekli.

En az B sınıfı ehliyetiniz olması da eğitime katılım şartlarındandır. Mevcut durumda bu iki ihtiyacı karışılıyorsanız siz de ileri sürüş teknikleri eğitimlerine katılabilirsiniz.

 

İleri Sürüş Teknikleri Eğitimi nereden alınır?

İleri sürüş eğitimi veren kurumlar Türkiye’de çok az sayıda olup yalnızca İstanbul’da yer alır. İstanbul’da ki sürücü akademilerine günü birlik bu eğitimi alarak kendi ilinize tekrar dönebilirsiniz.

Eğitim alacağınız akademiyi seçerken eğitim araçlarını, donanımlarını ve imkanlarını iyi analiz etmeniz ve doğru yeri tercih etmeniz önemlidir. Bununla birlikte eğitim sonunda alacağınız sertifikanın geçerliliği de önemli.

Eğitimler teorik ve pratik olarak iki aşamalı verilir. Öncelikle ileri sürüş teknikleri eğitimi almak istediğiniz sürücü akademilerinin trafiğe kapalı özel eğitim alanı olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Bu eğitim ileri seviye bir eğitim olduğu için trafiğe kapalı alanda verilmesi gerekmektedir ve asla trafikte verilmez!

Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus eğitime kapalı alanda tehlikeli ve kayma-savrulma gibi hadiseleri birebir yaşayacağınız Antiskid eğitimi de verilen Skid Car donanımlı eğitim araçlarının bulunması gerekir. Aksi takdirde pratik eğitim size bir bilgi ve tecrübe katamaz ve alacağınız eğitim yalnızca göstermelik olur.

Özel eğitim alanı ve özel eğitim aracı haricinde diğer önemli husus da sertifikanın geçerliliğidir. Türkiye’de ileri sürüş teknikleri eğitimleri TOSFED tarafından onaylanır ve bu kurumun onayladığı tesislerde verilebilir. Eğitim verecek eğitmenlerinde MEB öğretici sertifikasına sahip olduğundan da emin olmalısınız.