Sosyal Medya Hesaplarımız

Mazot yerine 10 numara yağ kullanmak

Ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarının pahalılığı sebebiyle özellikle otobüs ve kamyonlarda 10 numara yağ kullanımı zaman zaman çok üst seviyelere ulaşabiliyor.

10 numara kullanımı temelde motorun çalışma sıcaklığını yükselttir ve 10 numara yağ vizikozitesi düşük bir yağ olduğu için akışkanlığını sağlamak adına içerisine solvent ya da tiner benzeri parlayıcı maddeler katılır ve bu sebeple son derece tehlikeli bir hal alır.

Ülkemizde her yanan otobüs vakasından sonra bu durum tartışılırken 10 numara yağ kullanılmadığı veya kullanımının yangına sebep vermeyeceği konuşulsada yangın vakalarının genellikle küçük otobüs işletmeleri ya da özel halk otobüsleri gibi kurumsal yapıda olmayan firmalarda olması, kamuya ait otobüslerde olmaması da sorunun kaynağını net bir şekilde ortaya koyuyor.

10 numara yağ kullanımının yarattığı tek problem yangın değil aynı zamanda motorun daha hızlı aşınmasına sebep vererek kısa vadede ekonomik gibi görünsede daha ağır maliyetlere yol açması ve büyük oranda çevre kirliliği oluşturmasıdır.