Sosyal Medya Hesaplarımız

Sisli havalarda araç kullanımı

Sisli havalarda araç kullanmak

Bu videoda sisli havalarda araç kullanımından bahsedeceğim. Sis havadaki su buharının yoğunlaşmasıyla oluşur ve bu yoğunlaşma görüş kısıtlamaları meydana getirir.

Sisli hava kaygan bir zemindir!

Ama bununla da kalmaz maalesef bu su buharı zemine de çökerek kaygan bir zemin oluşturur. Yani havada sis varsa hem görüşümüz kısıtlanır, ileriyi göremeyiz hem de aracımızın durma ve tutunma performansı olumsuz yönde etkilenir.

Biz de buna bağlı olarak, takip mesafemizi 3-4 katı artırarak, hızımızı da düşürerek, güvenli bir şekilde seyahat edeceğiz.

Sisli havada dikkat!

Eğer çok yoğun sis varsa en doğrusu trafiğe çıkmamaktır. Ancak trafiğe çıktıysak da yapmamız gereken şey aracımızı güvenli bir yere park ederek sisli havanın geçmesini beklemektir. Böyle bir imkanımız yoksa ya da güvenli bir park yeri bulamadıysak yapacağımız şey, şeritleri takip ederek ve yol çizgilerinden referans alarak düşük süratte yolumuzda ilerlemek olacaktır.

Sisli havada flaşör yakmak doğru mu?

Bir çok sürücü sisli havalarda güvenli seyahat etmek için dörtlü ikaz lambalarını yakıyor (flaşör) bu sayede arkadan gelen araçlar tarafından daha iyi fark edildiğini düşünüyor

Ancak bu yanlış bir yöntem, seyir esnasında dörtlü ikaz lambasını yakmak, arkadan gelen sürücülerin sizin kaza yaptığınızı ya da aracınızın arıza yaptığını düşünmesine sebep olabilir ve bu da ani tepkiler vererek kaza yapmalarına sebep olabilir.

Sisli havalarda dörtlü ikaz lambalarını yakmak kesinlikle doğru değil.

Sisli havalarda bir diğer yapılan yanlış da uzun hüzmeli farları yakmaktır. Uzun far yaktığınızda su buharı sizin daha fazla görmenizi engeller, engellediği gibi yaktığınız farı olduğu gibi size geri yansıtır, duvar etkisi yaratır ve siz hiç bir şey göremezsiniz.

En iyi yöntem kısa hüzmeli farlarla birlikte sis farlarını yakmak olacaktır. Araçlarımızın önünde bulunan farlar sis farıdır, arkada bulunan kırmızı güçlendirilmiş lambalar da siz lambasıdır.

Bir tanesi önümüzü daha iyi görmemizi sağlarken diğeri arkadan gelen araçların bizi daha kolay fark etmesini sağlayacaktır.