Sosyal Medya Hesaplarımız

R43 Cam Filmi Nedir?

Yıllardan beri ülkemizde cam filmi tartışması bitmek bilmedi. Cam filmi son günlerde yine gündem olmayı başardı. Belirli bir koyulukta olan cam filmlerinin asla muayeneden geçmeyeceği, araçların trafikten men edileceği konuşulurken bir yandanda ceza yememek için R43 camlar sürücüler tarafından araştırılmaya başlandı.

 

R43 Cam Filmi nedir?

R43 Cam, araçlara fabrika çıkışı takılan renkli cam uygulamasının adı olmakla birlikte TSE tarafından belirtilen standartlara uygundur. R43 cam yönetmeliğinin amacı camın yolcularda fiziksel yaralanmaların önüne geçmek. Camlar trafik ortamında ve kullanım esnasında ortaya çıkabilecek yaralanmaları önleyebilecek düzeyde olmalıdır ve çeşitli etkilere maruz kalsada dayanıklı olmalıdır.

R43 cam yönetmeliğinde önemli olan diğer bir husus ise ışık geçirgenliğidir. Cam filmlerinin ışık iletimi optik bir bozulmaya sebep olmamalıdır. Karayolları Trafik Yönetmeliği 63.maddesinde bu konu ile ilgili olarak “Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır” şeklinde ibare vardır.

Sonuç olarak R43 camlar, cam filmi uygulaması ve polis çevirmelerinde ceza almayacak, kendinden filmli camlara sahip araçlar cam filmi yasaklarından etkilenmeyecek.