Sosyal Medya Hesaplarımız

MTV ödemeleri için son gün 31 Ocak

Ödeme avantajı için son gün 31 Ocak

2017 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemeleri 1 Ocak itibariyle başlarken son gün ise 31 Ocak olacak. Çeşitli banka kredi kartları MTV ödemeleri için 1 Ocak – 31 Ocak arasında yapılacak MTV ödemelerinde kampanyalar yaptı. Kimi banka çeşitli araç bakım, check up gibi ücretsiz ya da indirimli fırsatlar sunarken kimi de taksit avantajları sunuyor. Bu fırsatları kaçırmamanız için takvim yaprakları 31 Ocak’ı gösterene kadar işlem yapmanız şart. Bankanızın kampanyalarını öğrenmek için web sitelerinden bilgi alabilirsiniz.

 

Motorlu taşıtlar vergisi nasıl ödenir ?

MTV ödemeleri, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) internet vergi dairesi sitesi olan https://intvd.gib.gov.tr adresinden yapılabilir. Ayrıca aracınızın motorlu taşıtlar vergisini öğrenmek için aynı sayfada yer alan “Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama” seçeneğine girerek aracınızın tipi, yaşı ve silindir hacmi gibi bilgileri girerek yıllık motorlu taşıtlar verginizi öğrenebilirsiniz.

 

2017 MTV zammı

2017 yılına girmemizle birlikte Motorlu Taşıtlar Vergileri (MTV) yüzde 3,83 oranında artış gösterdi. En düşük motorlu taşıt vergisi 68 lira olurken en yüksek vergide 23 bin 586 lira oldu.

 

MTV indirim hesaplaması nasıl yapılır ?

Eğer aracınızın modeli ve dolayısıyla kasko değeri düşük ama ödediğiniz verginin fazla olduğunu düşünüyorsanız Motorlu Taşıtlar Vergisi indiriminden faydalanabilirsiniz. Bunun hesaplamasını yapmanız için aracınızın güncel kasko değer fiyatını öğrenmeniz ve bu tutarın yüzde 5’ini öğrenmeniz gerekiyor. Eğer yıllık ödemeniz gereken vergi aracınızın kasko değerinin yüzde 5’ini aşıyorsa bir alt vergi diliminden faydalanabilir ve indirim alabilirsiniz. Bu hesaplamayı yaptıktan sonra aracınızın kayıtlı bulunduğu vergi dairesine dilekçe yazarak indirim talebinizi belirtebilirsiniz. Eğer otomobilinizin kasko değerini öğrenemediyseniz sigorta firmanızı arayarak yardımcı olmalarını ve sizi yönlendirmelerini isteyebilirsiniz.

 

İşte 2017 MTV oranları