Sosyal Medya Hesaplarımız

10 bin 600 Sürücünün Ehliyeti Geri Alınacak

Sigorta firmaları ile emniyet müdürlüğü anlaştı ve çok fazla kaza yapan 10 bin 600 kişi belirlendi. Bu kişiler psikoteknik teste tabi tutularak sınanacak ve testi geçemeyenlerin ehliyeti geri alınacak.

Trafik sigorta poliçeklerine tavan fiyat uygulamasından sonra serbest piyasaya geçiş için çalışmalar yapılıyor ancak zaten yüksek olan fiyatların daha da yükselmesinden endişe ediliyor. Bunu çözmek içinde çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bu doğrultuda Sigorta firmaları Hazine Müsteşarlığı ile birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü’n den sürücülerin ceza puanlarını istedi ve gelen verilere göre yılda 3 kez ya da daha fazla kaza yapan 10 bin 600 kişi seçildi. Bu kişiler psikoteknik testine tabi tutulacak ve kişilerde güvenli araç kullanacak algı, hafıza, muhakeme ve dikkatin yani sıra zihinsel becerilerde eksiklik görüldüğü takdirde testi geçemeyecen ve araç kullanamayacaklar.

 

Sürücüler Testi Geçene Kadar Araç Kullanamayacak

Psikoteknik testinden geçemeyenlerin ehliyetine el konulduktan sonra bir sonraki testten başarılı olana kadar araç kullanamayacak. Bu sayede trafik kazalarının azaltılması ve sigorta maliyetlerininde düşmesi amaçlanıyor.