Sosyal Medya Hesaplarımız

Benzinli Motoru Dizel Kadar Ekonomik Yapan Elektronik Sübap Teknolojisi

Günümüzde sürekli farklı bir otomobil üreticisinin elektrikli otomobil üreteceği haberini alıyor ve üreticilerin düşük hacimli benzinli motorlar yanı sıra sürekli olarak hibrit otomobillere yatırım yaptığını görüyoruz. Emisyonu azaltmak ve yakıt ekonomisi sağlamak amacıyla yapılan geliştirmelere düşük devirlerde motor içerisinde ki silindirlerin bir kısmını pasif hale getiren sistemler ve motorların verimlilik düzeyini artıran tüm çalışmalar bunlara birer örnek.

İngiltere’de bulunan Camcon Automotive‘in son çalışması benzinli motorların dizel motorlar kadar ekonomik olmasını sağlayacak bir sistem ve sübaplarla ilgili farklı bir çalışma. Camcon çalışanlarının IVA yani akıllı valf işleyişi ismini verdikleri bu sistem altı yıllık deneme ve geliştirme geçmiş olan bir sistem ve şuan teste hazır bir şekilde karşımızda.

 

 

 

IVA, sübapların her birinin bağımsız olarak kontrol edilebilmesiyle çalışan ve krank miliyle pistonun daha verimli çalışmasını sağlayan bir sistem. Proje sorumlusu Roger Stone, sistemin emisyon değerlerini de oldukça düşüreceğinden bahsediyor. Henüz konsept aşamasında olan IVA, motor bloğunun tepe noktasına yerleştirilen elektromekanik bir ünite ile benzinli ve dizel motor arasında bir köprü olarak tanımlanıyor.