Sosyal Medya Hesaplarımız

Ambulans şoförü nasıl olunur?

Soru; Ambulans şoförü olmak istiyorum. Araç kullanımıma güveniyorum ama hangi aşamalardan geçeceğimi ve nasıl başvuru yapacağımı, hangi belgelere sahip olmam gerektiğini bilmiyorum. Bilgilendirir misiniz?

Ahmet O.

Cevap; 

Öncelikle özel hastane ve 112 (kamu) de ambulans şoförü olmak için bazı kriterlere uymanız gerekiyor. Bunun için ilk şart lise ve dengi okullardan mezun olmanız.

Ambulans şoförü iş başvurusunda istenen belgeler;

 

Bu belgelerle ilk olarak İşkur’a başvurabilirsiniz. İşkur sizi il sağlık müdürlüğüne yönlendirecek ve yukarıda istenen evrakların fotokopilerini talep edecektir.

İl sağlık müdürlüğünde mülakat aşamasına gelirseniz 3 kişilik bir ekiple mülakat yapacaksınız ve başarılı olursanız buradan sürüş teknikleri sınavına geçersiniz.

Direksiyon sınavında ambulans ileri sürüş eğitiminde gördüğünüz uygulamaları gerçekleştiriyorsunuz ve kukalara çarparsanız, manevra yapmakta zorlanırsanız bu aşamadan eleniyorsunuz. Bu noktada slalom ve park tekniğiniz oldukça önemli.

Eğer önceki mülakattan ve bu uygulamalardan başarılı olarak geçerseniz 112 il sağlık müdürlüğü tarafından aranıyorsunuz ve başvuru evraklarınızın fotokopisi ve asılları ile müracaat ediyorsunuz. Evrakları teslim aşamasında size temel bilgiler veriyorlar. (sedye ile hasta indirme-bindirme vb.)

Daha sonra atama yazınız çıkıyor ve 112 il sağlık müdürlüğü size bunu bildiriyor. Atama kağıdınız ile atandığınız yere gidiyor ve yaklaşık 1 hafta ambulans şoförünün yanında stajyerlik yaparak işin detaylarını öğrenmeniz salıyor. Bu stajyerlik aşamasında SGK kaydınız yapılıyor ve sabah 08:00 ve 17:00 arası işbaşı yapmış sayılıyorsunuz.

Yanında görevli olduğunuz Ambulans şoförü size onay verdiği takdirde artık siz de ambulans şoförü olarak tek başınıza çalışmaya başlayabiliyorsunuz.

 

Siz de cevabını merak ettiğiniz soruları iletişim bölümünde bulunan eposta adresine yazabilir, cevabını bulabilirsiniz!