Sosyal Medya Hesaplarımız

Adaptive Cruise Control (ACC) nedir?

İlk olarak 90′lı yıllarda sadece lüks araçlarda bulunan bir özellik olarak duyduk Cruise Control’ü. Fakat günümüzde her segment araçta bulunabilecek bir özellik haline geldi.

Cruise Control; yani hız sabitleme sistemi sürücüye çok büyük bir rahatlık versede özellikle yoğun trafikte kullanmak pek mümkün olmuyor, şehirler arası ve tenha yollarda rahat kullanılabiliyordu. Bilindiği gibi Cruise Control belirli bir hızda devreye alındıktan sonra debriyaja, frene ve hatta bazı araçlarda gaza basıldığında iptal oluyordu.

Araç trafiği olan yollarda şeridimizde bizden daha yavaş giden bir araç var ise frene basmak dolayısıyla Cruise Control’ü devreden çıkarmamız gerekiyordu ve önümüzde ki aracı geçtikten sonra tekrar istediğimiz hıza çıkarak Cruise Control’ü devreye alıyorduk.

İşte bu noktada Bosch firmasının geliştirdiği Adaptive Cruise Control (ACC) devreye giriyor. ACC sistemi aynı CC çalışma mantığında olduğu gibi çalışır fakat farkı; sistem devredeyken önümüzde ki araçla aramızda ki mesafeyi sensörler yardımıyla algılaması ve gerektiğinde hızı ve mesafeyi kendisi ayarlayabilmesidir. Bu sayede sabit bir hızda giderken önümüze bir araç çıktığında frene basıp hız sabitlemeyi kapatmamıza gerek olmadan ACC sistemi aracı yavaşlatacak ve aradaki mesafeyi ayarlayacak, önümüzde ki araç şerit değiştirdiğinde ya da hızlandığında ise sistem kendiliğinden daha önce ayarladığınız hıza geri dön sistemi vb. önemli ayrıntılar incelenerek tespit yapılan bir ekspertiz şeklidir. Oldukça detaylı olduğundan gönül rahatlığıyla çıkan tespitlere güvenebilirsiniz.