Sosyal Medya Hesaplarımız

Hidrojen yakıt yaygınlaşacak mı?

 

Hidrojen yakıt için konsey oluşturuldu

 

Geleceğin temiz yakıtı olarak gösterilen ve CO2 salınımı olmayan hidrojenin yaygınlaşması için çalışmalarına devam eden Toyota, taşımacılık sektöründe bulunan 13 firmanın katıldığı hidrojen konseyi kurdu. Bu konsey hidrojen kullanımını hızlandırmayı amaç ve öncelik edinen global bir girişim oldu.

 

Yeni kurulan bu konseyle kullanımında CO2 emisyon salınımı olmayan ve düşük karbonu enerjiye geçiş konusunda bir çok kilit noktada hedeflere ulaşmak daha kolay olacak ve bu yönde yatırımların hızlandırılması sağlanacak. Hidrojen yakıtın yaygınlaşması için yıllık 1.4 milyar euro değerinde yatırım yapılması bekleniyor.

 

Toyota Yönetim Kurulu Başkanı Takeshi Uchiyamada, konseyin hidrojen teknolojisini dünyaya tanıtmak ve faydalarını anlatmak için önemli bir görevi olduğunu belirtti ve “Bu sayede hükümetlerden, endüstriden ve daha önemlisi insanlardan destek göreceğiz ve onların hidrojeni anlamasını sağlayacağız. Hidrojen yakıtlı aracımız da dahil olmak üzere Toyota olarak her zaman otomotiv endüstrisinde çevre ve teknolojik gelişim konusunda öncü bir rol üstlendik. Düşük karbonlu topluma doğru geçiş konusunda hidrojenin büyük bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. Hidrojen Konseyi, bu geçişi aktif bir şekilde cesaretlendirecektir” dedi.

 

Sizce de bu konsey amacına ulaşır ve yakın zamanda Hidrojen ile çalışan araçlar görebilir miyiz?