Sosyal Medya Hesaplarımız

Radyo yayınını kesen Ambulanslar

İsveç başkenti Stockholm’de bulunan ambulanslar radyo sistemlerinin akışını keserek sürücüleri ambulansa yol vermeleri için uyaracak. İsveç’in köklü üniversitesi Kraliyet Teknoloji Enstitüsü (KTH) öğrencileri tarafından geliştiren teknoloji, ambulans yakınında bulunan araçların radyo yayınını keserek sesli bir şekilde uyaracak aynı zamanda multimedya ekranlarda aynı hususta bir mesaj yayınlanacak. Bu sistem tıpkı ülkemizde ki tünellerde olduğu gibi FM radyo sinyalini kullanarak radyolara dahil olabiliyor, çalan müzik ya da program durdurularak hoparlörlerden istenilen mesaj verilebiliyor.

 

Yalnızca sesli uyarı yapmayan bu sistem Radyo Data Sistemi (RDS) desteği bulunan FM radyolara yazılı mesajda iletilebiliyor. Bu özelliğe sahip radyolarda halihazırda dinlenen şarkı vb. bilgiler yer alıyor.

 

KTH öğrencisi Mikael Erneberg, sürücülerin ambulansa yol vermek için birkaç saniyeye ihtiyaçları olduğunu, yüksek sesle müzik dinleyenlerin siren sesini duymadıklarını belirterek sürücülerin daha erken dikkatini çekerek yol güvenliğini ve hastaların sağlığını koruyacak bir sistem olduğunu belirtti. Sistem sınırlı sayıda itfaiye ve ambulanslar tarafından Stockholm caddelerinde test edilecek ve yıl sonunda da ülke genelinde yaygınlaştırılacak.

 

Ambulansa yol verme konusunda büyük sıkıntı çeken ülkemizde de böyle bir çalışma yapılması gerekiyor, zira İsveç’te tek sorun diğer araç sürücülerinin yüksek sesle müzik dinlemesi olurken Türkiye’de bir çok sürücü maalesef ambulans konusunda hiç hassas değil, eğer radyolarına müdahale edilirse biraz daha hassas davranabilirler düşüncesindeyim.

 

Bknz: Ambulanslara nasıl yol verilir?