Sosyal Medya Hesaplarımız

Nisan ayı otomobil zamlarıyla geliyor

ÖTV zamlarıyla birlikte yüzde 5 ile 15 arası zamlanan otomobillere Nisan 2017 itibariyle kur farkı sebebiyle yeni zamlar geleceği açıklandı.

 

Borusan Manheim Genel Müdürü H. Zafer Terzioğlu distribütörlerin ve yetkili satıcıların kurdan etkilendiğini ve kar marjlarının düştüğünü söyleyedi ve “Fiyatları hesaplı olan 2016 model sıfır km araçlarda sona gelindi ve 2017 model otomobillere yaklaşık yüzde 20’ye varan kur farkı zammı uygulanmaya başlandı. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin görüşüne (OYDER) göre ÖTV’deki artış ve kur farkı zammının da etkisiyle sıfır otomobil piyasasında yüzde 15’lik bir daralma yaşanabilir. Geçen yıl 1 milyon adet sıfır otomobil ve hafif ticari aracın satıldığı ülkemizde, 2017’de bu sayının 850 bin adet civarında olması bekleniyor.” dedi.

 

Bankaların faiz oranlarınada değinen Terzioğlu “Hükümetin aldığı tedbirler doğrultusunda şu an kredi faizleri konutta aylık yüzde 1’in altında, otomobilde ise yüzde 1.2’ler seviyesinde. Oranlar bu şekilde devam ederse, hem sıfır otomobil pazarı bu süreci fazla yara almadan atlatır hem de ikinci el piyasasındaki canlılık artarak devam eder.” dedi.

 

Duruma bakılırsa Nisan ayı ve devamına kur artışı sebebiyle sıfır araç alacaklar için fiyatların artışa geçeceği açıkça görünüyor. Sıfır araçların fiyatlarının arması ikinci eldede fiyat artışı olarak kendini gösterecektir.