Sosyal Medya Hesaplarımız

Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası

Trafik güvenliği ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla ülkemizde ve tüm dünyada her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü ilk gün olmak üzere “Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası” olarak kutlanıyor. Bu hafta içerisinde valilikler çeşitli şehirlerde etkinlikler düzenleyerek yaşanan trafik kazalarının yarattığı etki ve sorunlara vurgu yaparak insanları ve gençlerimizi bilinçlendiriyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine bakıldığında her yıl yaklaşık 50 milyon trafik kazası meydana geliyor ve 1,3 milyon insan hayatını kaybediyor. Tabi bu kazalar bir çok insanın da hayatına sakat kalarak devam etmesine sebep oluyor. Ülkemizde ise yıl bazında gerçekleşen kazalar da 10 bine yakın vatandaşımız hayatını kaybediyor.

Trafik kazalarının azalması ve trafik kültürünün bir ülkede oluşması için en büyük yöntem tabi ki eğitim. Bu hafta şöyle bir geçmişe baktığımda bu alanda yaptığım çabalara göz attım ve 10 yılı aşkındır üzerinde çalıştığım konuda uzun bir yol katettiğimizi ve fakat hala yeterli olmadığının farkına vardım.

Siz de trafik güvenliğini önemseyin, etrafınızdaki sürücüleri uyarmaktan çekinmeyin.

Her zaman söylerim, trafik kültürü bir toplumun medeniyet seviyesini ölçebileceğiniz en etkili yöntemlerden biridir ve daha iyi bir trafik için hepimize görev düşüyor.