Sosyal Medya Hesaplarımız

Scania ‘Kompozit’ ile Ağırlığı Yüzde 40 Düşürüyor

Scania, İsveç Kraliyet Teknik Üniversitesi ile birlikte gerçekleştirdiği AR-Ge çalışmaları neticesinde aracın hem şasisinde hem de diğer mukavemetli parçalarında daha hafif malzemeler kullanmayı sağlayacak araştırmalar yapıyor.

Ağır ticari araçların yük kapasitesi aracın yüksüz ağırlığı ile doğrudan ilgili olduğu için oldukça önemli bir konu olan araç ağırlığı ile ilgili bu çalışmalar Scania’nın geleceğin araçlarını tasarlaması anlamına da geliyor. Araçların hafifledikçe taşıyabilecekleri yük miktarının da artması firmaların karlılıklarını da artıracak unsurlardan. Özellikle lojistik sektörünün ilgisini çekecek bir çalışma.

İsveç Kraliyet Teknik Üniversitesi araştırmacısı Magnus Burman ”Geleceğin araçlarında, araç hafifliği oldukça önemlidir. Çalışmalarımızda kullandığımız kompozit malzemeler ile aracın ağırlığını yüzde 40’a varan oranda düşürebileceğiz” açıklamasında bulunarak yaptıkları çalışmaların önemini vurguladı.

Kompozit malzemeler metal ile aynı oranda aşınmaya uğramazlar, ömrü uzun olur, avantajı sadece ticari olarak değil hafiflikle birlikte gelen yakıt ekonomisi ile çevreye ve ülkelerin ekonomisine de katkı sağlarlar.

Burman: “Geleceğin araçlarında hem işlev, hem de ağırlık üzerine odaklanılarak daha farklı malzemeler bir arada kullanılmıştır. Biz yalnızca doğru malzemeyi doğru yerde kullanmak istiyoruz. Yani, geleceğin kamyon yapılarında farklı işlevlerin daha büyük entegrasyonunu görüyoruz. Bu şekilde tasarım sürecinde, üretim aşamalarında tamamen yeni olanaklara sahip olacağız”