logo
İletişim;
hyigitd@gmail.com

Yazın kış lastiği kullanmak

Yıllardır gerek basın yoluyla gerekse verdiğimiz eğitimler aracılığıyla araç sürücülerine kış lastiğinin öneminden bahsederek kullanıldığında bize getirdiği faydaları ve kullanılmadığı takdirde getirebileceği zararları konuştuk, kemikleşmiş yanlış bilgileri kafalardan silmeye çalıştık ve geriye dönüp baktığımızda hatrı sayılır bir ilerleme kat ettiğimizi gördük kış lastiği konusunda...


 08.11.2012 tarihli ve 28461 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak 12.11.2012 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte ticari araçları kapsayan bu düzenlemede  1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanımı zorunlu hale geldi. Yalnızca yük ve yolcu nakli yapan araçlar için zorunlu hale gelse de kamuoyunda tüm araçlara zorunlu hale geldiği algısı oluştu ve ticari araçlar haricinde sürücülerin bir kısmı özel aracında da kış lastikleri kullanmaya başladı. Bu uygulamayla birlikte özellikle basınında desteği ile birlikte ülkemiz sürücüleri kış lastiğiyle tanışmış oldu, geçen yaklaşık 4 yıllık sürede trafik kazalarında gözle görülür şekilde düşüş yaşandı. Özellikle İstanbul, Ankara gibi nüfusun yoğun olduğu şehirlerde ise özellikle yağışlı havalarda trafiğin akışında ki rahatlama da gözlerden kaçmadı.


Artık her ne kadar kış lastiğine gereken önemi versekte, gereken hava koşullarında doğru lastiği seçmenin önemini unutan sürücüler malesef hala var. 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında takılması gereken kış lastiğini 1 Nisan sonrasında havaların ısınmasıyla beraber çıkarmamız gerekiyor. Kış aylarında yaz lastiğiyle araç kullanmak ne kadar riskli ve yanlışsa yaz aylarında da kış lastiğiyle araç kullanmak bir o kadar riskli. Bunun sebebi ise kış lastiklerinin hamur yapısı soğuk havalarda sertleşmemesi için yumuşak malzemeden yapılması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması durumlarında olası bir fren anında lastiğin daha kolay aşınması anlamına geliyor.