logo
İletişim;
hyigitd@gmail.com

Trafik işaretleri ve sürücüler

Trafiğin tanımıyla yazıya başlamak bence çok uygun olur. Trafik; yayaların, hayvanların ve araçların karayolları üzerinde ki hal ve hareketlerine denir. Trafik işaretleri ise trafiği tanzim etmeye yarayan uyarı ve bilgi levhalarıdır.

Trafikte sadece araçların olmadığını trafiğin tanımından anlayabiliyoruz. Yayalar, hayvanlar ve diğer araçlarla paylaştığımız trafikte çok fazla dinamik mevcut. Bizde diğer sürücü ve yayaların hal ve hareketlerini inceleyerek ve çoğu kez onlarla göz teması kurarak bir sonraki adımlarını takip etmeye çalışıyoruz. Bu güvenli sürüş için oldukça önemli.

Trafik levhaları bizim ve karşımızda ki kişilerin hareketlerini kişilerin insiyatifine bırakmadan ne yapmaları gerektiği konusunda ve karşıdakinin yapabilecekleri konusunda bizi bilgilendirir.

Örneğin dönel kavşaklarda eğer trafik ışığı yoksa (kontrolsüz dönel kavşak) orada bulunan "Yol ver" levhasını gören, anayoldan seyir eden bir sürücünün kavşak içinde ki araca yol vermesi gerektiğini anlaması gibi. Anayolda ki sürücü kendi insiyatifini kullanırsa yüksek ihtimalle kavşak içinde ki araca yol vermeyecektir malesef, çünkü bu kuralı bilen sürücü sayısı oldukça az. Kavşaklarda gerçekleşen kazalara baktığımızda ise bu durumun başı çektiğini görüyoruz. Hiç kuşkusuz ki kazaların sebebi sürücülerin tabelayı bile farketmemeleri.

Ülkemizde trafik kuralları bilinmediği kadar malesef ki trafik işaret ve işaretçileride izlenmiyor, gereken önem gösterilmiyor. Verdiğim eğitimlerde kişilere yönelttiğim trafik işaretleri ile ilgili soruların yarısından fazlası yanlış olarak bana geri dönüyor, yine büyük bir kısmının ise hiç bir fikri olmuyor.

Lütfen trafik kurallarına uyalım, trafik işaretlerine riayet edelim, bilmediğimiz trafik işaretleri ve levhalarında ne anlama geldiğini araştıralım, öğrenelim.

Yiğit DEDEOĞLU

İleri sürüş teknikleri uzmanı