logo
İletişim;
hyigitd@gmail.com

Topuklu ayakkabı ile araba kullanmak

Özellikle bayanlar tarafından tarafıma yöneltilen soruların başında gelenlerden biri de topuklu ayakkabı ile araç kullanmanın sakıncasının olup olmadığı yönünde.Topuklu ayakkabıların kullanımı ve şekli itibariyle sivri burun olması ani gelişen durumlarda gaza, fren ve debriyaj pedalına vereceğimiz tepkileri geciktirebilir ve hatta hiç tepki veremeden kendimizi beklenmedik şekilde bir kazanın içerisinde bulabiliriz.

Topuklu ayakkabıların topukları paspasa takılacağı gibi ayağımızın duruş şeklide değişeceğinden pedallara yeterli basıncı vermemizde ciddi sorunlar çıkartabilir keza sivri ve burnu uzun ayakkabılarda aynı şekilde. Bir çok ülkede topuklu ayakkabı lie araç kullanımının cezai yaptırımları var. Dolgu topuk olarak tabir edilen topuklu ayakkabılar ince topuğu bulunan ayakkabılara oranla daha sorunsuz görünse de yine pedallara uygulayacağımız basıncı doğrudan olumsuz yönde etkileyecektir, ayak bileklerimizin ağrısı ve erken yorulmada cabası. Kaldı ki dolgu topuk bir kenara biz sürücülere tabanı kalın olan ayakkabılarla bile olabildiğince araç kullanmaması yönünde tavsiyelerde bulunuruz. Özellikle uzun yolu çıkarken bot tarzı ayakkabılardan ziyade düz ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir. Topuklu ayakkabıdan vazgeçemeyen ya da iş şartları gereği giymek zorunda olan kadın sürücüler için tavsiyem “babet” tabir edilen düz ayakkabılardan araçlarında bulundursunlar, araç kullanacakları zaman bu ayakkabılarını giyerek güvenli seyahat edebilirler.

Yaz aylarında ise en çok yapılan hatalardan biri de terlikle araç kullanımıdır, terlikte sürüş esnasında ayaktan kayabileceğini ve dikkat kaybıyla beraber istemsiz davranışlar yaparak sürüşümüzü riske atmamıza sebep olur.