logo
İletişim;
hyigitd@gmail.com

Motosikletleri fark edin

Motosikletleri Fark Edin! Bu ifadeyi belkide daha önceden bir çok kez gördünüz. Arabaların, motosikletlerin üzerinde ki stickerlardan belki de sosyal ağlarda denk geldiniz. Peki fark edebildiniz mi? Yaz aylarına girmemizle birlikte hava sıcaklıkları arttı ve trafikte ki motosiklet sayısı da doğru orantılı olarak artmaya başladı, yine kaza haberleri gelmeden bu yazıyı yazmak bana farz oldu.


Türkiye trafiği zor heleki yaya veya motosiklet sürücüsü iseniz çok daha zor. Otomobil sürücülerinin motosikletleri fark etmesi asıl konumuz fakat öncelikle motosikletlerin trafikteki yerinden bahsetmek gerekiyor.

Motosikletlerin trafikteki yeri nedir? Yolun neresinden gider? Unutmamalıyız ki motosikletlerinde plakası, trafik sigortası ve vergisi var, onlarda otomobiller kadar trafikte hak sahibi. Bir çok otomobil sürücüsü motosikletlerle aynı şeridi hatta yolu paylaşmak istemiyor, boyutları küçük olduğu için şeritte seyir etmesine müsade etmiyor. Oysa ki güvenli bir sürüş için motosikletlerin bulunduğu şeridi ortalayarak hatta otomobillerin sol lastik iz düşümünde seyir etmesi gerekiyor. Otomobiller motosikletleri sollarkende tüm sollama kurallarına uyarak ve bir otomobil sollarmışçasına şerit değiştirerek sollaması, motosikletle aynı şeritte gitmeye çalışmak gibi bir hata yapmaması gerekiyor. 

Aynı şekilde bilinçli bir motosiklet sürücüsü şeridin neresinden gideceğini bilmeli, aksi durumda bunun kaza ile sonuçlancağını tahmin edebilmelidir. Özellikle acemi motosiklet sürücüleri "kıyıdan köşeden gideyim, bir şey olmaz" anlayışıyla motosiklet kullanır ve asıl kaza bununla birlikte gelir.  Otomobil ve diğer araçların sürücülerine ne kadar "Motosikletleri fark edin" desekte motosiklet sürücülerininde fark edilmek için doğru hareket etmesi gerekir.

Eğer bir motosiklet sürücüsüyseniz öncelikle eksiksiz koruma ekipmanlarınızı temin etmeden trafiğe çıkmamanız gerektiğini söylememize gerek yok sanırım, daha fazla görünür olmak için kask, mont gibi ekipmanlarınızı dikkat çekici renklerde  almaya özen gösterin, hiç değilse reflektif yelek ve stickerlarla kendinizi ve motosikletinizi daha görünür kılın. Sadece ilerlediğiniz yöne değil 360 derece etrafınızı kontrol edin, sağdan - soldan ve özellikle arkadan gelebilecek tehlikelere karşı hazırlıklı olun ve şeridinizde doğru konumda olduğunuzdan emin olun, bu konum sizin daha görünür olmanızı sağlayacak, önünüzde ki trafiği daha rahat izlemenize imkan verecek ve diğer araçlar sizin şeridinizi taciz edemeyecektir. Hız limitlerine ve trafik kurallarına uyun, defansif sürüş yapın, hayatta kalın...


Kazasız, keyifli sürüşler dilerim.