logo
İletişim;
hyigitd@gmail.com

Kış lastiği uygulaması

Havalar soğudu soğuyacak derken kış geldi kapımıza dayandı. Soğuk günlerin başladığı şu zamanlarda hala aracınızın kış bakımlarını yapmadıysanız geç kaldınız demektir. Özellikle, antifirizinizin ölçümü yapılıp varsa eksikliğinin giderilmesi, sileceklerin değişimi, v kayışının ve bagajdaki kar zinciri gibi ekipmanların kontrolü oldukça önemlidir.


Mevsim farketmeksizin lastiklerimizin önemi büyük. Ancak kışın lastiklerimizin kış lastiği ile değişimi oldukça önem taşır. Ülkemizde birkaç yıldır kış lastiği uygulaması kapsamında ticari araçlar için kullanım zorunluluğu getirilmişti. Böylelikle yolcu ve yük nakliyesi yapan her araç 1 Aralık - 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takmakla yükümlü olup bu uygulamayı yerine getirmeyenlere ise cezai yaptırım halen uygulanmakta.


Bu uygulama ve yaptırımlar hususi araç sürücülerinide etkilemiş ve zorunlu olmadığı halde bile kış lastiği kullanımı büyük ölçüde artmıştı. Bu durum kış aylarında trafiğin akışınada  önemli ölçüde katkı sağladı ve kış lastiği kullanan sürücüler kış lastiğinin faydalarını deneyimleyerek öğrenmiş oldu. Ancak hala daha kış lastiği ile tanışmamış sürücülerin sayısı da oldukça fazla. Dikkatinizi çekmek istediğim asıl konu şu ki, fark ettiyseniz yazımın başından beri "kış lastiği" ifadesi kullanıyorum, yani "kar lastiği" ifadesini kullanmıyorum. Bu lastiklerin adı "kış lastiği"dir ve kar yağmasa bile soğuk havalarda yani kış aylarında kullanılan bir lastiktir. Kış lastiği takmak için kar yağmasını beklemek kesinlikle yanlış bir davranış. Kış lastiğinin yapısı normal lastiklere göre daha yumuşak ve özel desenlerle imal edilmiştir. Bu sayede +7 derecenin altında ki tüm hava sıcaklıklarında tutunmayı artırırken, aracımızda kış lastikleri yoksa herhangi bir yağış olmasa bile aracımızın tutunması azalır ve fren mesafesi artacağı gibi özellikle virajlarda aracımızın hakimiyetini kaybedebiliriz.Ayrıca kış lastikleriyle ilgili olarak şunların unutulmaması lazım;

- Kış lastiği aracın 4 lastiğine birden takılmalıdır, önden çeker araçlar için ön, arkadan iter araçlar için arka 2 lastiğe takmak yalnızca aracın kalkışını kolaylaştırır ancak durmak ve yolda stabil ilerlemek mümkün değildir.

- Kış lastiklerinin diş derinliği minimum 4mm olmalıdır. Bu değerin altında ki lastiklerin acilen değiştirilmesi gerekir. Çünkü lastik aşındıkça ve diş derinliği azaldıkça lastiğin su tahliyesi daha da zorlaşır ve aracın yola tutunmasına engel olur.

- Lastik alırken üzerinde bulunan 4 haneli üretim tarihine dikkat edin, olabildiğince yeni tarihli lastik almaya çalışın.

- Karda ya da herhang bir hava koşulunda lastik havalarını düşürmeyin. Lastiğin yere tam basması ve tutunmayı sağlaması için hava basınçları üreticinin tavsiyesi doğrultusuna olmalı.

- Aracımızda kış lastiği olsa dahi, gerektiği durumlarda kar zinciri kullanılması gerekebilir ve aracımızda hazır bulunması gerekiyor.

- Lastiklerin kış lastiği olduğunu üzerinde ki kar tanesi sembolünden anlayabilirsiniz.

- Yaz lastikleri nasıl kışın kullanılmazsa kış lastikleride yılın 12 ayı kullanılamaz.


Yiğit DEDEOĞLU

İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı