Sosyal Medya Hesaplarımız

Karlı ve buzlu yollarda araç kullanımı

Öncelikle sürücüleri kış lastiği konusunda uyarmak istiyorum. Mevzuatta yalnızca ticari olarak yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların kış lastiği takması zorunlu olarak görünse  de, belirli bölge ve hava koşullarında araçların niteliğine bakılmaksızın kış lastiği denetimleri yapılabilir.

 

Kış lastikleri yalnızca kar ve buzda tutunmayı artırmaz, +7 derecenin altındaki tüm hava sıcaklıklarında standart lastiklere göre ekstra tutunma sağlayan lastiklerdir. Bu sebeple denetim olsa da olmasa da trafiğe çıkacak tüm araçlarda kış lastiği bulunması gerekiyor. Özellikle büyükşehirlerde kış lastiği kullanmayan sürücülerin yaşattığı trafik aksaklıkları ve trafik kazaları maalesef bugünlerde oldukça fazla görülüyor. Araçlarında kış lastiği olmayan sürücülerin kesinlikle trafiğe çıkmamaları ve toplu taşıma araçlarını kullanmaları gerekmektedir.

 

Kış lastiği ile birlikte araçlarda takoz, çekme halatı, buz kazıyıcı ve kar zinciri bulunması gerekiyor. Aracımızda kış lastiği bulunması kar zincirine ihtiyaç kalmadığı anlamına gelmez ve önlemimizi almamız gerekir.

 

Sürüş esnasında dikkat etmemiz gerekenlere gelirsek; özellikle içerisinde bulunduğumuz hava koşullarında belirli noktalara ve termometreye dikkat etmemiz gerekir. En çok buzlanma yaşanan noktalar, köprü-viyadükler, rüzgar alan açık alanlar ve güneşe az maruz kalan yerlerdir. Bu bölgelerde eğer aracımızın yol bilgisayarında dış hava göstergesi +3 derece ve altındaysa gizli buzlanma riski oldukça yüksek demektir. Bu sebeple buzlanmaya karşı hızımızı düşürmeli ve takip mesafesini artırmalıyız. Özellikle sabah erken saatler ve gece saatlerinde ekstra dikkat etmek gerekir.

 

Direksiyon hareketlerimizi olabildiğince ufak açılarda kullanmalı ve bunun içinde uygun süratlerde seyahat etmeli, ani manevralardan kaçınmalıyız.

 

Yapacağımız vites geçişlerini eğer aracımız manuel ise olabildiğince yumuşak bir şekilde debriyaj kavraması yaparak gerçekleştirmeli ve aracımızın ağırlık dengesini bozmamalıyız, aksi durumda aracımız kayma ve savrulma eğilimine girebilir.

 

Ayrıca ani hızlanmalardan ve devirli araç kullanmaktan kaçınmalı, daima trafiğin ilerisini izleyerek olasılıkları gözlemleyip ani fren hareketlerinden kaçınmalıyız. Olabildiğince yüksek vites düşük devir tercih edilmelidir.