logo
İletişim;
hyigitd@gmail.com

Direksiyon tutuş şekli nasıl olmalı ?

Emre isimli bir takipçimden soru gelmiş. Herkese faydalı olması açısından paylaşmak istedim. Çünkü sürücülerimizde tek elle direksiyon tutma gibi çok yayın bir hata söz konusu;


Size bir sorum olacak.
>
> Benim sorunum direksiyonu tek elle tutmam yani alışkanlık olmuş manuel
> araba kullanıyorum sol el direksiyonda sağ el viteste duracak şekilde
> kullanıyorum hep biliyorum tehlikeli bir davranış ama iki elle kullanmaya
> bir türlü alışamadım tek elle daha rahat kontrol ediliyor araba çünkü
> manevralar olsun seri dönüşler olsun sizin bu konuda düşünceniz nedir
> kontrol elde olduktan sonra tek elle kullanmanın bir sakıncası olurmu veya
> iki elle kullanmak şartmı nasıl alışacağım?
>
> Cevabınızı bekliyorum.
>
> Teşekkür ederim.
Malesef alışkanlıktan ötürü sürücülerin büyük bir kısmı tek elle araç kullanıyor. Biz uygulama eğitimlerimizde bu örneği malesef çok fazla görüyoruz ve eğitimlerde bu alışkanlığı düzeltmek oldukça zor oluyor. En büyük yanılgı ise tek elle aracın daha rahat kontrol edildiği ve daha seri hareketler yapıldığı düşüncesiyle daha güvenli olduğu. Malesef bu düşünce çok yanlış ve gerçek ise tam tersi. İki elinizi direksiyon üzerinde verimli kullanabiliyor ve doğru tekniklerle direksiyonu çevirebiliyorsanız bunun daha seri ve daha güvenli olduğunu anlamanız hiçte zor olmayacaktır.

Ancak direksiyonda çift elinizde varsa ve doğru direksiyon tutuş pozisyonu olan 9.15 şeklinde araç kullanıyorsanız güvenli bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz, ani gelişen durumlarda yapacağınız manevralar ve özellikle ilk manevradan sonra yapılan ikinci manevralar çok daha güvenli olur, aracımızın ağırlık dengesini yeniden merkezleyebiliriz ve aracımızın hakimiyeti bizde kalır. Tek elle ise aracımızın kontrolünün bizde kalması imkansızlaşır. 

Herşeye rağmen tek elle daha rahat olduğunuzu hissediyorsanız öncelikle bunun alışkanlıktan ötürü olduğunu, doğru tutuş pozisyonuna alışmanız içinde bir süre gerektiğini unutmayın ve koltuk ayarınızın doğru olduğuna dikkat edin. Koltuğunuzun direksiyona olan mesafesi olması gerektiğinden uzaksa çift el ile kontrol oldukça zor gelecek, sürücüler istem dışı olarak hafif yan oturacak ve sol elle direksiyon tutma isteği gerçekleşecektir. 

Doğru direksiyon tutuşu için en iyi alışma yöntemi, doğru koltuk ayarıyla ve uzun yolda 9.15 direksiyon tutuşuna dikkat ederek kilometre yapmak olacaktır. En iyi alıştırma yöntemi uzun yoldur.


Yiğit Dedeoğlu

İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı
Hukuk & Ceza Mahkemeleri Bilirkişi
Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Ar. Der. İstanbul Temsilcisi
www.yigitdedeoglu.com