Türkiye otomobilini seçiyor

Türkiye yılın otomobilini seçiyor

Paylaş

Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından  bu yıl ikincisi düzenlenen “Türkiye’de yılın otomobili” yarışmasının finalistleri belli oldu. 25 marka arasında finale kalan marka ve modeller Honda Civic, Mazda MX-5, Peugeot 3008, Renault Megane, Seat Ateca, Toyota C-HR ve Volvo s90 oldu.

 

Finalistlerle test sürüşü 4 Nisan tarihinde Intercity Istanbul Park pistinde gerçekleşecek ve 7 Nisanda ikinci oylama yapılacak. Yapılacak oylamada her jüri 250 puanı adaylar arasında dağıtacak ve en çok puan alan finalist otomobil Türkiye’de yılın otomobili seçilecek. Ödül töreni ise 11 Nisanda gerçekleşecek. Jüri değerlendirme yaparken tasarım, yol tutuşu, ergonomi, yakıt sarfiyatı, emisyon oranı, güvenlik, donanım seviyesi ve fiyat değer oranını baz alacak.

 

Geçen yılın 1.si Skoda Superb

2016 yılında birinci Skoda Superb olmuştu. Superb, rakipleri olan Audi A4, Fiat Egea, Hyundai Tucson, Opel Astra, Renault Talisman ve Volvo XC90’ı eleyerek birinci seçilmişti.

 

İleri sürüş teknikleri uzmanı Yiğit Dedeoğlu, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) A lisans İleri ve Güvenli Sürüş Teknikleri Uzmanı, Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği İstanbul Temsilcisi ve T.C Adalet Bakanlığı Trafik Kazaları Adli Bilirkişi görevini sürdürmektedir.