Araç Satış ve Tescilini Artık Sadece Noterler Yapacak

Paylaş

Araçların satış, devir ve tescil hizmetlerinin gerçekleşmesiyle ilgili usul ve esasları düzenleyen Araçların Satış, Devir ve Tescil Hizmetlerinin Yürütülmesi hakkında yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Bugün yayınlanan yönetmelik ile birlikte satışlar Noter’lerde başladı.

 

Yönetmeliğe göre araçların herhangi bir borcu, gecikme faizi, vergi ya da trafik cezası vb., trafik sigortasının olmayışı vb. engellerin haricinde her satış ve tescil işlemi Noter’lerde yapılacak. Noter’de yapılmayan satış ve devir işlemleri ise geçersiz sayılacak.

 

Önceden toplamda 131,5 liralık bir tutar karşılığında yapılan işlem artık yalnızca 15 Liraya gerçekleştirilebilecek ve Noter’ler anında araç tescil evrağını alıcıya teslim edebilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü tescil biriminde çalışan personel ise çeşitli trafik uygulamalarında görevlendirilecek.

İleri sürüş teknikleri uzmanı Yiğit Dedeoğlu, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) A lisans İleri ve Güvenli Sürüş Teknikleri Uzmanı, Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği İstanbul Temsilcisi ve T.C Adalet Bakanlığı Trafik Kazaları Adli Bilirkişi görevini sürdürmektedir.