Ford, İnsanları Sürücüsüz Otomobillere Karşı Test Etti

Paylaş

Günümüzde sürücüsüz otomobil konusunda bir çok teknoloji devi çalışmalarını sürdürüyor ve her geçen gün bu projelere bir yenisi daha eklenerek yeni teknolojik gelişmeler yaşanıyor. Peki insanlar sürücüsüz otomobillere ne kadar hazırlıklı? Yanınızdan sürücüsü olmayan bir otomobil geçse tepkiniz ne olurdu?

Sürücüsüz otomobiller için büyük miktarda bütçe ayıran ve geliştiren Ford Dominos Pizza ile işbirliği yaparak sürücüsüz otomobillerle pizza teslimi yapacak. Ford bu proje öncesinde  insanların sürücüsüz otomobillere vereceği tepkileri gözlemlemiş ve kayıt altına almış.

İnsanların sürücüsüz otomobillere verdiği tepkiler haliyle çok ilginç, yalnız asıl dikkatimi çeken yayaların aracın içerisinde sürücü olup olmadığını fark etmemeleri oldu. Zira ülkemizde sürücüyle göz teması olmadan karşı karşıya geçmek intihara eş değer nitelikte. Malum Güvenli Sürüş kültürü halen daha ülkemizde yer etmiş değil.

 

 

İleri sürüş teknikleri uzmanı Yiğit Dedeoğlu, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) A lisans İleri ve Güvenli Sürüş Teknikleri Uzmanı, Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği İstanbul Temsilcisi ve T.C Adalet Bakanlığı Trafik Kazaları Adli Bilirkişi görevini sürdürmektedir.