Dünyanın ilk sürücüsüz yarış otomobili ‘Robocar’

Dünyanın ilk elektrikli otonom yarış otomobili 'Robocar'

Paylaş

Roborace tarafından üretilen dünyanın ilk sürücüsüz yarış otomobili Robocar tanıtıldı. Otonom araçlar son günlerde dikkat çekici bir gündem maddesiyken onları yarış pistlerinde görmekte oldukça heyecan verici.

 

Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi‘nde tanıtımı yapılan aracın geçen yıl konsept tasarımı yayınlanmış ve merakla bekleniyordu. Nvidia tarafından üretilen süperbilgisayar tarafından yönetilen aracın açık kaynak bir zeka bilişimi platformu ile saniyede 24 trilyon işlem gerçekleştirilebiliyor. 5×2 metre boyutlarında ve 975 kg ağırlığında olan bu aracın her bir tekerlek gücü 300 kw ve bu dört motorla birlikte saatte 320 km sürate çıkabiliyor.

Sensörlerle çevrelenmiş araçta çevredeki verileri algılamak için beş LiDAR sensörü, 18 ultrasonik sensör ve altı yapay zeka kamerası mevcut. 360 derece fakrındalık içinde derin öğrenmeyi kullanan araç böylece konumunu tespit ederek gideceği güzergahı çizebiliyor.

 

İşte Robocar

İleri sürüş teknikleri uzmanı Yiğit Dedeoğlu, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) A lisans İleri ve Güvenli Sürüş Teknikleri Uzmanı, Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği İstanbul Temsilcisi ve T.C Adalet Bakanlığı Trafik Kazaları Adli Bilirkişi görevini sürdürmektedir.