Egzoz Gazı Pulu ve Ruhsatı 1 Ocak’ta Kaldırılıyor

Paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırladığı yönetmelik ile 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle egzoz gazı emisyon pulu ve ruhsatı artık kullanılmayacak. Egzoz gazı emisyon ölçümleri online olarak takip edilecek.

Yine eskisi gibi araç sahipleri araçlarının egzoz emisyon ölçümlerini yaptıracak, ölçülen araçlar fotoğraflanarak ölçüm sonuçlarıyla birlikte sisteme kaydedilecek ve bakanlık tarafından online olarak takip edilebilecek. Böylelikle sürücüler ruhsatlarında ekstradan egzoz emisyon pul ve ruhsatını taşımak zorunda kalmayacak.

Bu sistemle sahte pul ve egzoz emisyon ruhsatı sorunununda üstesinden gelinmiş olacak. Hali hazırda emisyon ölçümü yaptırmış, ruhsatı bulunan ve süresi bitmemiş araçlar için bu belgelerin süre sonuna kadar saklanması gerekecektir.

İleri sürüş teknikleri uzmanı Yiğit Dedeoğlu, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) A lisans İleri ve Güvenli Sürüş Teknikleri Uzmanı, Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği İstanbul Temsilcisi ve T.C Adalet Bakanlığı Trafik Kazaları Adli Bilirkişi görevini sürdürmektedir.