Araç sefer görev emri sorgulama

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrin’e yönelik “seferberlik emri olanlar hazır olsun” sözüyle bir çok vatandaş e-devlet üzerinden sorgulama yaparak sefer görev emri olup olmadığını kontrol etti. Bu durum akıllara özellikle son zamanlarda oldukça popüler hale gelen SUV tipi 4×4 araçları da getirdi. Öyle ki seferberlik emri yalnızca kişilere değil araçlara da veriliyor. Yani arazi vitesi olan araçlar seferberlik emriyle birlikte  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin emrine geçebilir. Seferberlik ve savaş hali durumlarında vatandaşlar aracını TSK’ya teslim etmek durumunda. Teslim etmediği durumlarda hapis ve para cezaları mevcut.

Aracınız için sefer görev emri olup olmadığını e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. E-devlet’e giriş yaptıktan sonra arama kısmına Kara Nakit Araçları için Lojistik Sefer Görev Emri yazmanız ve çıkan sonuca tıkladıktan sonra araç şasi no ve plaka yazmanız yeterli.

İleri sürüş teknikleri uzmanı Yiğit Dedeoğlu, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) A lisans İleri ve Güvenli Sürüş Teknikleri Uzmanı, Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği İstanbul Temsilcisi ve T.C Adalet Bakanlığı Trafik Kazaları Adli Bilirkişi görevini sürdürmektedir.