Apple’ın Otomobil Ürettiği Doğrulandı

Apple otonom otomobil pazarında kendine yer açmaya hazırlanıyor

Paylaş

Apple’ın otomobil ürettiği dedikodusu bir süredir dilden dile dolaşıyor ancak resmi makamlardan bu hususla ilgili açıklama yapılmıyordu. Bu ve benzer söylentiler yıllardır yayılıyordu ama Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Bakanlığı’nın (DMV) kayıtlarına göre Apple’a otonom taşıt testi izni verilmiş ve eyalet içerisinde Apple otonom araç testleri yapması onaylanmış durumda.

Böylelikle bu söylentiler doğrulanmış oldu ve 14 Nisan itibariyle iPhone isimli akıllı telefon üreticisi olan Apple, Nvidia, Ford, Honda, BMW, Nissan, Tesla, Google ve Mercedes Benz gibi markaların arasına katılmış oldu.

 

Aslında Apple‘ın bir süredir otomotiv sektörüne göz kırpmadığını anlamamak elde değil, zira geçtiğimiz sene yine Kaliforniya’da üzerinde cihazlar olan kamyonetler görünmüş ve bu kamyonetlerin Apple Maps için çalıştıkları belirlenmişti. Bakalım ülkemizde yaşanan Apple ve iPhone çılgınlığı iCar ile devam edecek mi?

 

Yiğit Dedeoğlu

İleri Sürücülük Uzmanı

İleri sürüş teknikleri uzmanı Yiğit Dedeoğlu, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) A lisans İleri ve Güvenli Sürüş Teknikleri Uzmanı, Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği İstanbul Temsilcisi ve T.C Adalet Bakanlığı Trafik Kazaları Adli Bilirkişi görevini sürdürmektedir.