Adblue Nedir? Adblue Ne İşe Yarar?

Paylaş

AdBlue sıvısı bir yakıt katkısı ya da yakıt değildir. Emisyon oranlarını düşürmek amacıyla kullanılan, dizel motorlu araçlarda motordan çıkan çok sıcak egzoz gazları üzerine püskürtülen bir sıvıdır. Yüksek sıcaklıklarda amonyağa dönüşür ve egzoz gazlarını parçalayarak zararsız nitrojen ve su buharına dönüştürür.

Azotlu ve su bazlı bir çözelti olan AdBlue % 32,5 üre ve % 67,5 oranında deiyonize sudan oluşur. Periyodik olarak doldurulması gereken bir sıvı olan AdBlue, bitmesi durumunda araç çalışmaz, uyarı verir ya da performans düşüşü yaşatır.

Adblue sıvısı yakıt tüketimiyle orantılı olarak kullanılır ve marka modele göre değişmekle birlikte 5 ila 10.000 km civarı eklenmesi gerekir. Araçlarda genellikle yakıt depo kapağının yanında bulunan hazneden doldurulur.

Euro 4 standartlarında tüketilen yakıtların yaklaşık % 3-4, Euro 5 standartlarında ise % 5-7 oranında tüketilir. Yanıcı olmayan AdBlue sıvısı -11,5 C de donmaya başlar.

İleri sürüş teknikleri uzmanı Yiğit Dedeoğlu, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) A lisans İleri ve Güvenli Sürüş Teknikleri Uzmanı, Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği İstanbul Temsilcisi ve T.C Adalet Bakanlığı Trafik Kazaları Adli Bilirkişi görevini sürdürmektedir.