logo
İletişim;
hyigitd@gmail.com

Bayram Trafiği

Özellikle Bayram tatili gibi uzun tatillerde toplu göçlerin yaşandığı İstanbul, Ankara gibi şehirlerde ki sürücüler günlük yoğun şehir trafiğine alışık olsada memlekete ya da tatile giderken uzun yolda karşılaşacağı olumsuz şartlara hazırlıklı olmalı, gereken önlemleri alarak bunları minimuma indirmelidir.


Alınabilecek önlemlere tabiki ilk olarak aracın periyodik ve uzun yol bakımları olarak örnek verebilirim. Aracımızın lastikleri, frenleri, motor ve yürüyen aksamı olduğu kadar yaz hava şartlarında ve uzun yollarda aracın klima bakımları bile büyük önem kazanmakta, araçlarımızda kesinlikle ilk yardım çantası, reflektör ve yangın söndürücü gibi olmazsa olmazlar bulunmalıdır.


Tatil planlaması yapılırken resmi tatil günlerinden birkaç gün önce yola çıkmak, aynı şekilde dönüş tarihini de birkaç gün sonra ya da önceye ayarlamak daha sakin ve güvenli bir trafik ortamı sağlayacaktır. Yola çıkılmadan önce aracı servise gösterilen frenler, balatalar, lastikler, yürür aksam, elektrik sistemi, yağ filtre gibi elemanlar gözden geçirildikten sonra geriye sürücünün trafiğe ve trafik kurallarına uyum sağlaması ve doğru zamanlarda doğru güzergahları kullanması önemli olacaktır. Yola çıkmadan önce tüm güzergah internet üzerinden araştırılarak yoğunluk bilgisi öğrenilmeli, alternatif güzergahlar değerlendirilmeli, kesinlikle uykusuz yola çıkılmamalıdır.Yol boyunca bir kişinin maksimum 8 saat araç kullanması ve iki saatte bir mola vermesi şarttır. Yola çıkış saatleri yolculuk boyunca sıcağa ve güneşe en az maruz kalacak şekilde ayarlanırsa sürücü yol boyunca daha rahat ve az yorularak sürüş gerçekleştirebilir. Sağlık durumu iyi olmayan ya da çeşitli ilaç kullananların doktorlarına ve eczacılara danışması, ilaç prospektüslerini okuyarak ilacın dikkat dağıtıcı vb. yan etkileri olmadığından emin olmaları gerekmektedir. Araç içerisinde bulunan tüm sürücü ve yolcuların emniyet kemeri takması, çocuklarımızın ise kilo ve boylarına uygun olarak temin edilecek çocuk koltuklarında seyahat etmesi gerekmektedir.


Ayrıca hız limitleri, trafik işaret ve işaretçilerine dikkat edilmeli, özellikle riskli kavşak ve yol çalışması olan yerlerde hız limitlerine uyulmalı ve savunmacı bir sürüş gerçekleştirilmelidir. 


Güvenli Sürüşler Dilerim

Yiğit DEDEOĞLU
İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı