logo
İletişim;
hyigitd@gmail.com

Araç satın alırken nelere dikkat etmeli?

Araç alırkan titiz davranan bir kişiden mail aldım. Mailde araç satın alırken dikkat etmemiz gereken herşey hakkında soru mevcut, maili yanıtladım ve başkalarına da faydalı olacağı düşüncesiyle sizlerlede paylaşmak istedim.


Mail şu şekilde;

Merhaba.Rahatsiz ettigim icin kusura bakmayin.Van merkez’de ogretmenlik yapiyorum, ufak bir birikimim var, 2.el bir arac satin almak istiyorum ancak dolandirilmak da istemiyorum.Ne sartlar altinda emek sarfederek kazandigim paralarin kotuniyetli insanlarin eline gecmesini istemiyorum.Bu yuzden izniniz olursa ikinci el arac satin alirken nelere dikkat edilmesi gerektigi ile bir kac soru soracaktim.

Cok tesekkur ederim simdiden.


1-Aracin uzerinde haciz, serh, ,ipotek gibi bir durumun olup olmadigini noterden mi ogrenmeliyim?(sadece plaka versem yeterli olur mu?

- 2 Lira karşılığında postanelerden e-devlet şifresi alarak ve www.turkiye.gov.tr adresinden istediğiniz aracın plakasını girerek aracı sorgulayabilirsiniz.

2-Aracin motor ve sasi no’su ile ruhsatta yazan numaralarin ayni olup olmadigini motorun neresinden bakarak anlayabilirim?(Sonucta farkli bir arac satilmamasi icin sormak istedim)

- Şasi ve motor numaraları araçlara göre farklılık gösterebilir, aracı bir ustaya ya da servise götürerek bilgilerin ruhsatla uyum sağlayıp sağlamadığı konusunda ustaya kontrol ettirmenizi  tavsiye ederim.

3-Aracin plakasini degistirmek istersem yine noterden mi talepte bulunmaliyim ?Plaka degisikligi icin ayrica bir ucret odemeli miyim?talepte bulunduktan sonra plakayi nerden alabilirim? Yeni alacagim plakanin kullanilip kullanilmadigi veya daha once hangi aracta kullandigi ile ilgili bilgi sahibi olabilecegim bir sey var mi?

- Ek bir ücret karşılığında aldığınız araçta plaka değişimi yaptırabiliyorsunuz, Noterde ki görevli kişi zaten bu konuda sizi uyarır. Çıkacak plakanızın harfleri ve rakamları kayıtlı olduğunuz İl ve İlçenize göre değişiklik gösterir, uygun plaka aracınıza atanır. Herhangi bir emniyet şubeden belge alıp sizi yönlendirecekleri şoförler odası yetkilisine plakanızı bastırabilirsiniz, detaylı bilgiyi yine onlar size verecektir.

4-Aracin darbeli olup olmadigini, parcasinin degisip degismedigini butun tamirciler bilirler mi, anlarlar mi?

- Bu tür kontrolleri aracı bir yetkili servise götürerek yaptırmanızı tavsiye ederim. Ücrette anlaşarak aracın motoru, kaportası, yürüyen aksamı varsa servis kayıtları ve bunun gibi önemli detayları öğrenebilirsiniz.

5-Araci satin aldigimda uzerindeki trafik sigortasini yenilemem gerekir mi yoksa sigorta devam eder mi?Ayni sekilde aracta kasko varsa satin alma ile birlikte devam eder mi?

- Sigorta araca değil kişi adına yapılır, bu yüzden aracı aldıktan sonra adınıza sigorta yaptırmanız gerekir.

6-Araclarin km degerleri azaltilabilir mi?Boyle bir hileli yola basvuruldugunu anlayabilir miyim? (Almak istedigim arac en fazla 50 bin km de ve 2008-2011 model araligi oldugunu dusunursek dijitalinde oynama yapilabilr mi bir aracta?

- Km’de oynama malesef halen daha sıkça karşılaşılan bir durum. Yetkili servisler size bu konuda yardımcı olacaktır, ayrıca hasar kaydı sorgulama işlemi yaptırarak, aracın hangi km’lerde hangi tarihlerde muayeneye girdiği bilgisini alarak km değişimlerini farketmeniz mümkün.  Herhangi bir GSM operatöründen “hasar plakano” yazdığınız ve 5664′e gönderdiğiniz takdirde telefonunuza mesaj olarak gelecektir.

7-Satin aldiktan sonra anahtarini degistirebilir miyim?(hırsızlıga karsi)

- Değiştirmeniz mümkün, fakat tüm kilitlerin değişme masrafı biraz fazla olacaktır. Buna alternatif olarak yalnızca immobilizer’in yeniden kodlanmasını sağlayarak kendi anahtarınız dışındaki anahtarlarla aracın çalışmasını engelleyebilirsiniz. Tabi bu durumda aracınızın kapıları eski anahtarla açılabilir fakat araç çalıştırılamaz. Yetkili servisler konuyla alakalı olarak size yardımcı olacaktır.

8-Dod gibi yerler var, 101 nokta kontrolunden bahsediyorlar, araci guvenilir sekilde buralardan gostersem gonul rahatligi ile sonuclarina guvenebilir miyim?

- 101 nokta ekspertizinde aracın kaporta, motor, elektronik, yürüyen aksamı, fren sistemi vb. önemli ayrıntılar incelenerek tespit yapılan bir ekspertiz şeklidir. Oldukça detaylı olduğundan gönül rahatlığıyla çıkan tespitlere güvenebilirsiniz.