logo
İletişim;
hyigitd@gmail.com

Ambulansa nasıl yol verilir?

E-Posta adresine gelen onlarca soru mailinden yine bir tanesini herkesin aydınlanması için paylaşıyorum; Hakan bey sormuş;


Ambulansa nasıl yol verilmeli? Ambulans sireni duyduğumuz an, hangi durumda ne yapmalıyız?

Tüm Avrupa da uygulanmakta olan fermuar yönteminin uygulanması gerekir. Bu yöntemde sol şeritteki araç sola, sağ şeritteki araç da sağa kayarak 2 şeritli bir yolda yolun ortasına ilave bir şerit açarlar ve ambulansın arkasından da hiç bir sürücü o şeride girmez. Ambulans da o şeride kimsenin girmeyeceğinden emin olarak 100-120 km sürat ile bu alanda ilerleyebilir.

Ülkemizde ise insana çok fazla saygı olmadığından malesef bunun tam tersi yapılır, ambulans bazen emniyet şeridinden bazen de bulduğu boşluklardan ilerlemeye çalışır. Bu da oldukça zaman kaybettiren bir durumdur, çünkü sürekli dur - kalk ve manevra durumları gerektirir.

Ambulans ileri sürüş teknikleri eğitimlerimizde fermuar düzeni ile ilgili gerek ambulans sürücülerine gerekse de otomobil sürücülerine bu bilgiyi vermekteyiz ancak henüz ülkemiz bu uygulamaya alışmış değil malesef. 

Bizim bu durumda ambulans sesini duyduğumuz vakit yapacağımız şey aynadan ambulansın bizim yönümüzde olup olmadığını kontrol etmek ve solda isek daha sola, sağda ise daha sağa kayarak durup ambulansın geçişini beklemek. Ambulans ile aramızda 4-5 otomobil dahi olsa bunu yapmamız gerekir, yol vermek için son anı beklememiz Ambulans'ın vakit kaybetmesine sebep olacaktır.Ambulanslara duyarlılık malesef ülkemizde pek gelişmiş değil. Bir çok sürücü ne yapması gerektiğini bilmediği için ambulansları zor durumda bırakabiliyor. Ambulanslara yol verirken fermuar tekniğinin uygulanması gerekir, yani ambulansın sirenini duyan sol şeritte bulunan araçların sola, sağda bulunanların sağ şeride geçmeleri ve ortada koridor şeklinde bir alan bırakmaları gerekir. Hayat koridoruda denilen bu alan ambulans için güvenli ve rahat ilerleyebileceği alanı oluşturacaktır. Ambulansların peşine takılmakta pek hoş karşılanan bir durum değildir. Bunu yapan sürücüler ambulansın seri hareket ettiği kadar ani frenleri ve durması gerekebileceğini düşünmüyor ve bu da arkadan çarpma kazalarını beraberinde getiriyor. Lütfen unutmayalım, bu ambulansın içinde siz ya da sevdikleriniz olabilir.

Ambulansa nasıl yol verilir? (YouTube)